אוטוקלאב – מה חשוב שתדעו?

אוטוקלאב – מה חשוב שתדעו?

בכל מכון מניקור/פדיקור, כמו גם בכל מרפאת שיניים או מעבדה, ניתן למצוא כיום סוג זה או אחר של אוטוקלאב – מכשיר מקצועי לעיקור וחיטוי כלי עבודה. כאמור, מכשיר זה משמש גם ביותר ויותר מכוני יופי וקוסמטיקה כיום, וקיימות סיבות מצוינות לכך.

 בין אם מכון היופי שלך כבר מצויד באוטוקלאב ובין אם לא, בין אם את שוקלת לקנות מכשיר כזה ובין אם לא, להלן כל מה שחשוב לדעת בהקשר של אוטוקלאבים. בפרט - האם ומדוע כדאי להצטייד בהם:

 מדוע עובדים עם אוטוקלאב?

הדבר הראשון שצריך להבין הוא – מדוע בכלל לעבוד עם אוטוקלאב? מדוע זהו המכשיר שניתן למצוא באינספור מכוני יופי, מרפאות ומעבדות?

ובכן, התשובה לכך פשוטה – אוטוקלאב הוא כלי ייעודי אשר פותח על מנת לתת את המענה הטוב ביותר למקומות הזקוקים לחטא, לעקר ולעשות סטריליזציה לכלים וחפצים שונים, על בסיס שוטף ויומיומי. מכון יופי הוא כמובן דוגמה טובה לכך – כל כלי וחפץ בו אנו משתמשות על גבי העור והגוף של מטופלים/ות, נדרש לחטא ולעקר בצורה יסודית בטרם נוכל להשתמש בו שוב, עם לקוחות אחרים. אם נתחיל לשטוף בסבון ולקרצף כל כלי כזה לאחר כל לקוח/ה, נבזבז על כך חלק ניכר מזמן העבודה שלנו. גם הניקיון שיתקבל לא יהיה יסודי ואמין כמו במקרה של עיקור וסטריליזציה של ממש. לכן, נדרש לעבוד עם מכשיר ייעודי וזה בדיוק מה שהאוטוקלאב מיועד לעשות, ועושה בצורה המהירה, הנוחה והיעילה ביותר.

 גודל והספק

ישנם דגמים רבים ושונים של אוטוקלאבים, החל מדגם שולחני קטן בנפח של כמה ליטרים ספורים (מה שמשמש בדרך כלל במכוני יופי וקוסמטיקה) ועד לאוטוקלאבים תעשייתיים עצומים בגודל של חדר.

בהתאם לגודל האוטוקלאב ולמשך זמן מחזור העבודה שלו נקבע גם ההספק – כמה כלים הוא יוכל לנקות ולעקר עבורכם בפרק זמן נתון. כאמור, מרבית מכוני הקוסמטיקה עובדים עם אוטוקלאב שולחני וקטן יחסית, משהו בנפח של כמה ליטרים ספורים. זה בדרך כלל מספיק, לפחות כאשר לא מדובר במכון גדול במיוחד (אז לרוב משתמשים בכמה אוטוקלאבים קטנים).

מומלץ לברר כמה סטים שונים של כלים ניתן לעקר בדגם ספציפי ששוקלים לרכוש, וכך לבחון האם הוא מתאים להיקף וקצב העבודה אצלכם.

 תוכניות פעולה שונות

כדאי להכיר גם כי אוטוקלאב אינו מבצע רק פעולה אחת פשוטה של חימום או הזרמת אדים ואוויר חם וכו', אלא יודע לרוב לפעול על פי כמה וכמה תוכניות שונות. זה יכול לעזור לנקות ביתר יעילות ומהירות סוגים שונים של כלים וחומרים. למשל – תוכנית מיוחדת לעיקור כלי מתכת, תוכנית לעיקור כותנה וכיוצ"ב.

סביר מאוד להניח כי מדובר בהשקעה משתלמת

הנקודה הכי חשובה שכדאי להבין בהקשר של אוטוקלאב היא כי למרות שבעלות עסקים קטנים נוטות לעיתים לנסות ולצמצם בהוצאות ולכן מעדיפות לוותר על קניית מכשירים מסוימים, בפועל סביר מאוד להניח כי מדובר בהשקעה משתלמת מכל בחינה. לכן עדיף שלא להתמהמה איתה. במידה ומדובר במקום שעובד ומקבל לקוחות כל היום, או לפחות חלק ניכר משבוע העבודה, אין תחליף למכשיר ייעודי לניקוי ועיקור יסודיים של הכלים עימם עובדים. זו הדרך היחידה לשמור על הרמה הנדרשת של היגיינה ולעשות זאת באופן עקבי ויסודי.

לרכישה היכנסו

פוסטים נוספים